BOSNA TURU 
Saraybosna / Travnik / Mostar / Blagay / Poçiteli / Srebrenica / Vişegrad / Gorajde
 

4  Gece 5 Gün - 550 €

Gidiş / Dönüş     : 16.12.2013 - 20.12.2013

Otel                     : 4* Hollywood Hotel

Pansiyon Tipleri  : ODA KAHVALTI 

 

1.Gün – İSTANBUL – SARAYBOSNA

Atatürk Havalimanı’ndan ONUR AIR  08.40  charter uçuşu ile İstanbul’dan hareket 09.25 ( yerel saat ) Saraybosna’ya varış. Havalimanı’nda  ŞEHİTKAMİL TUR rehberi tarafından karşılanma, otele yerleşme. Rehberimiz eşliğinde Saraybosna baş çarşıya gidiş, öğle yemeğini başçarşıda saç altında pişrilen meşhur boşnak böreği olarak alıyoruz. Daha sonra  Saraybosna turumuza başlıyoruz, 1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret, Avrupa’nın en müstesna çarşısı Baş çarşı’da gezinti. Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi. Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret.Bosna Savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula,Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görme,Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Cami’ni ,Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsünü görme,Osmanlı kalesi Beyaz Tabya’nın gezilmesi,Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesi’nden su içme, Saraybosna şehir manzarasını seyir,Fatih’in Bosna’ya girdiği tarihi koza köprüsünü ziyaret. Akşam yemeğinin ardından konaklama otelimizde. 

2.Gün – MOSTAR – POCİTEL – BLAGAY

07:00 Kahvaltı. 08:00 Otelden hareket. Otel’de alınan sabah kahvaltısından sonra Mostar'a hareket.Mostar yolculugumuz  bazi durulacak noktalarda  molalar vererek  yaklasik 2.5 saat surecektir.Ilk molamizi Konjic (Konyitz) sehrinde Osmanli dan gunumuze kadar gelmis restorasyonu Turkiye tarafindan yapilan meshur Konjic (konyitz) koprusunu gorme ve  Ahsap el islemesi atolyelerinden alisveris daha sonra Neretva nehri kanarinda kahve keyfi icin mola veriyoruz .Yolculugumuza Jablanica (Yablanitza) yolu uzerinde Partizan askerleri tarafindan sabote edilen Nazi Treni’nin ve yikilan koprunun panoramik gorulmesinin ardindan aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan.Tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret .Kuleye  tırmanış ve Kule başından Neretva nehrini seyretme Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini Ziyaret ve Kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Neretva nehrinde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti ve Türk çayı yudumlama keyfi. Mostar Şehrinde Bosna tarihinde efsaneleşen Tarihi Mostar  Köprüsünü ziyaret; Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camisinden Mostar’ı seyir ve Karagöz Camisini  ziyaret savaştan kalan Şehitlikleri ziyaret; ve  alisveris icin serbest zaman  daha sonra Sarajevo sehrine donmek icin toplanma ve yola cikiyoruz .Aksam yemegi icin  Jablanica (Yablanitza) Maksumic Restorant da Meshur  kuzu çevirme yedikten sonra  konaklamak icin Saraybosna daki otelimizde hareket  ediyoruz.

3.Gün – SARAYBOSNA – TRAVNİK

08:30 Kahvaltı. 09:30 Otelden hareket.Otel’de yenilen sabah kahvaltısından sonra Vezirler şehri olarak bilinen Travnik’e hareket. Savaş sırasında birçok insanın şehit edildiği Ahmiç Köyünü ziyaret, Tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezinti, Tarihi Osmanlı Kale’sinden şehir manzarası ve 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi'nin gezilmesi, Fatih Sultan Mehmet’in su içtiği (Göksu) Plava Vodayı ziyaret.Öğle yemeği için mola veriyoruz. Mangal ziyafeti yapıyoruz. Lutvina Kahve’de kahve ve baklava ziyafetinin ardından Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Saraybosna’ya varışta otelimizde bir müddet dinlendikten sonra akşam yemeğimizi Turkuaz restoranda meşhur boşnak sahanı menümüzle aldıktan sonra konaklama otelimizde.

4 .Gün – SARAYBOSNA – SREBRENİCA & SARAYBOSNA – VİŞEGRAD – GORAJDE ( İSTEĞE BAĞLI EXTRA)

08:00 Kahvaltı. 09:00 Pale yoluyla Rogatica’ya varış. Ustipraca yolu ile Vişegrad’a varış. Mimar Sinan’ın Eseri Drina Köprüsünün gezilmesi. (Sokollu Mehmet Paşa Köprüsü) gezilmesi. Gorajde’ye hareket. KAYSERİYE Camiinin görülmesi. Gorajde şehir turu. Savas Parkı'nın gezilmesi Gorajdede savasan gazilerle sohbet Preporad derneği ziyareti. Öğle yemeğini  Gorazde’de – Drina bahcesi restoraninda aldıktan sonra  Gorajde’den hareket. Otelimize varış. Dinlendikten sonra akşam yemeği, ve ardından konaklama otelimizde.

İsteyen misafirlerimiz için 1992 -1995 savaşında en büyük katliamlardan birinin yapıldığı Srebrenica şehrine gezi düzenlenecektir. Bu gezimiz sırasında Potoçari şehitliği, Akü fabrikası ve şehitlerin anısına hazırlanan müze bulunmaktadır. Öğle yemeğinin ardından Saraybosna’ya hareket.

5 .Gün – SARAYBOSNA – İSTANBUL 

08:00 Kahvaltı. 09:00 Otelden hareket. Otel’de alınan sabah kahvaltısından sonra check out yaparak otelden ayrılıyoruz. İlk olarak savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzesini ziyaret, Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’da (Bosna Nehrinin kaynagi) gezinti, Tarihi Rimski köprüyü ziyaret, ardından alisveris icin Saraybosna’nin merkezi Bascarsiya hareket. Öğle yemeği Sac Alti Bosnak Böreği .Alışveriş için serbest zamanın ardından saat  21.00 dehavalimanına hareket.  Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından özel charter uçuşumuz ile saat   23.00 te  İstanbul’a hareket. 01.45’te  İstanbul'a varış. Bir başka  ŞEHİTKAMİL TUR organizasyonunda buluşmak ümidiyle... 

 

FİYATA DÂHİL OLAN HİZMETLER;  

 

 • Onur Air Havayolları ile gidiş dönüş uçak bileti ( ÖZEL UÇUŞ / CHARTER )

 

 • Tüm gezi boyunca yapilacak transfer

 

 • 4* Otelde iki kişilik odalarda konaklama.

 

 • Açık büfe sabah kahvaltıları,

 

 • Öğle ve Akşam yemekleri ( Öğle ve Akşam yemekleri Fiks menü olup yemeklerde alinacak ikinci  içecek ve alkollü içecekler dahil değildir.)

 

 • Programda belirtilen gezi ve ziyaretler,

 

 •        ŞEHİTKAMİL TUR rehberlik hizmetleri.

 

 

 

FİYATA DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER;  

 

 • Şahsi harcamalar

 

 • Otel ekstraları

 

 • Gala yemeğinde alınacak alkollü içecekler,
 • Yurt dışı çıkış harcı, Yemeklerde alinacak extra icecekler cay ve kahve molalarinda ki icecekler.