Doğu Karadeniz Turu Ön Rezervasyon Formu

5 GECE KONAKLAMA - 6 GÜN DOĞU KARADENİZ TURU

*GÜRCİSTAN - BATUM GEZİSİ DAHİL !

 

Sizi şehrin gürültüsünden ve görüntü kirliliğinden alıp, profesyonel rehberlerimiz eşliğinde, yeşilin her tonunun denizle buluştuğu oksijen cenneti Doğu Karadeniz´e davet ediyoruz.

 

 Tur Programı:

Hareket: Cuma Saat 20:00 Gaziantep Devlet Tiyatrosu önünden katılacak misafirlerimizle buluşma ve, Kahramanmaraş-Sivas veya Malatya-Sivas Üzerinden Şehitkamil Turizm ikramları eşliğinde ile Amasya’ya hareket. 
 
1.GÜN:
Amasya – Hazeranlar Konağı-Mumyalar Müzesi- Ferhat İle Şirin- Yalı Boyu- Şehzadeler Parkı- Yeşilırmak- İkinci Beyazid Külliyesi
 
Sabah erken saatlerde alacağımız Kahvaltının ardından Amasya’ya hareket ediyoruz. Şehzadeler şehri olarak bilinen Amasyaya girerken elmasıyla meşhur bu şehrimizde elmadan yapılmış ürünler ve organik gıdalar alabileceğimiz bir alışveriş molası veriyoruz.. Gecesi de gündüzü de birbirinden güzel bu şehirde ilk olarak Dünyanın en büyük mumya müzesi olan Amasya Arkeoloji müzesini ziyaret ediyoruz. Arkeoloji , etnografya, fosil ve mumyalar bölümlerini gezdikten sonra Amasya da şehzadelik yapmış ve Osmanlıya padişah olmuş Sultanlarımızdan Sultan İkinci Beyazid külliyesini ziyaret edİyoruz. Külliye içerisinde paratoner olarak kullanılmış çınar ağaçlarını, o dönemde payitaht İstanbulu merak eden ama gidemeyen Amasyalılar için İstanbul siluetinin çizildiği tarihi şadırvanı, kapı girişlerindeki denge sütünlarını ve camiinin içini gördükten sonra yeşil ırmak kıyısına iniyoruz. Yeşilırmak Sivastan doğarak samsunun Çarşamba ilçesinde denize dökülene kadar geçtiği tüm bölgelere hayat verir. Amasya, yeşilırmağın iki yakasına yerleşmiş bir şehirdir. Osmanlı döneminden kalma 18. Ve 19. Yy konaklarının Yeşilırmak boyunca sıra sıra inci tanesi gibi dizilip yalı olarak adlandırıldığını , İran Kökenli Pontus krallarının mezarlarının Harşena dağına oyularak tapınak görüntüsü aldığını, Ferhat ve Şirin efsanesiyle hafızalara neden unutulmaz biçimde kazındığı ve Şehzadeler parkındaki Padişah büstleriyle tarihsel bağını koparmadığını göreceğimiz bir görsel şölenle sizleri kendisine hayran bırakacaktır. Şehzadeler parkında yapacağımız yürüyüş sonrasında Roma dönemi kemerleri üzerine oturtulmuş Alçak köprüden geçerek Hazeranlar konağına ulaşıp Osmanlı dönemi yaşantısını daha iyi anlayabileceğiz. Şehrin hemen çıkışında yer alan Ferhat’ın Şirin için açtığına inanılan su kanallarını görerek Aşıklar müzesini gezip Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 
2.GÜN:
Ordu – Boztepe – Giresun- Görele Küçük Kemençe Müzesi - Fındık – Akçaabat – Trabzon Ayasofyası – Kazaziye İşçiliği – Zağnos Deresi – Trabzon Kalesi - Atatürk Köşkü
 
Sabah otelde aldığımız kahvaltı sonrasında ilk gezi durağımız adına şarkılar yazılmış olan Ordu Boztepe oluyor. Boztepe’nin büyüleyici manzarası eşiğinde fotoğraf çekebilmek için vereceğimiz serbet zamanın ardından Ordu şehir merkezinden geçerek Giresuna doğru hareket ediyoruz. Giresun kalesi ve Giresun adasını panoromik olarak görüyoruz. Yolumuz üzerinde Giresunluların geçim kaynağının önemli bir bölümünü oluşturan, dünyanın en kaliteli fındığı olarak kabul edilen ve Xenephone’nin Onbinlerin Dönüşü isimli kitabında ‘’orduları ayakta tutan Kerasus Yemişi’’ olarak adlandırdığı Giresun fındığını alableceğimiz uygun bir noktada alışveriş molası veriyoruz. Alışveriş molamızın ardından Keşap, Espiye, Tirebolu üzerinden bölgenin müzik kültürünün vazgeçilmezi olan kemençe çeşitlerinin sergilendiği Kemençe Müzesini görmek için Görelede kısa bir mola veriyoruz. Bu şirin müzeyi gezdikten sonra Çavuşlu, Çarşıbaşı ,Vakfıkebir ilçelerinen geçerek Trabzon’un köftesiyle meşhur ilçesi Akçaabat’a varıyoruz. Akçaabat Köftesinden oluşan öğle yemeği menümüzü aldıktan sonra Trabzon’a varıyoruz ve buradaki ilk gezi durağımız Ayasofya oluyor. Komnenos Krallığı döneminde İstanbul’daki Ayasofya’ya ithafen yapılan bu mimari harikası yapıyı ve fresklerini tanıdıktan sonra bölgenin en büyük gümüş atölyesine gidiyoruz. Burada Gümüş, Telkari, Trabzon hasır bileziği ve ülkemizde sadece Trabzon’da üç aile tarafından yapılan , Kazaz Türkleri tarafından bölgeye kazandırılan en değerli sanat olarak nitelendirilen ve Bayanlar için hayranlık uyandıran işçiliğiyle Kazaziye Sanatının inceliklerini öğreniyoruz. Alışveriş molamızın ardından Fatih Sultan Mehmet’in eşi Gülbahar Hatun camii ve Zağnos deresi yanından Trabzon kalesini de panaromik olarak görerek Soğuksu Tepesi’ndeki Art Neuve(Yeni Sanat) tarzında Konstantin Kabayanidis’in yaptırmış olduğu ve Trabzon halkının Ata’ya armağanı olan Atatürk Köşkü’nü görüyoruz. Gezimizin ardından otelimize geçiyoruz Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 
 
3.GÜN:
Sürmene – Bal - Memişağa Konağı - Sürmene Bıçağı – Fırtına Deresi – Zilkale- Rafting - Tmiswat Köprüsü – Çamlıhemşin- Ayder Yaylası
 
Sabah otelde aldığımız kahvaltımızın ardından Trabzonun Yomra , Arsin, Araklı ilçelerinden geçerek Trabzonun el sanatları ve üretim bakımından en meşhur ilçesi olan Sürmene’ye ulaşıyoruz. Sürmene de Memiş Ağa Konağına ulaşarak bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan ve alternatif tıbbın vazgeçilmez unsurlarından olan Meşur karadeniz Balınının hem tadına bakıyor hem de satın alma imkanı buluyoruz. Sürmene denince akla ilk gelen şey mutfaklarınızda işlerimizi oldukça kolaylaştıran ve dünya çapında üne sahip olan, koleksiyon parçalarının da bulunduğu özel yapım Sürmene Bıçağını alabileceğimiz bir noktada hem sürmene bıçağının özelliklerini öğreniyor hem de alıveriş imkanı buluyoruz. Sürmeneden sonra Of , İyidere, Rize , Çayeli, Pazar güzergahından Karadenizin en meşhur vadisi olan . Kaçkar dağlarının buz gibi sularında yetişen alabalığıyla da meşhur olmuş, son yıllarda rafting festivallerine ev sahipliği yapan, dağlarını -tepelerini Çay bahçelerinin kapladığı Fırtına Vadisine ulaşıyoruz. Fırtına Deresi kenarında yöresel rünleri de tadacağımız öğle yemeğimizi yiyoruz. Yemeğimizin ardından elimize çay toplama makasını alıp çay bahçesinin içine girerek hem çay topluyoruz hem de hatıra fotoğraflarımızı çekiniyoruz.
 
(Ekstra Geziler)
 
(1.Seçenek) ZİLKALE VE PALOVİT ŞELALESİ GEZİSİ (ESKTRA 40 TL): Çamlıhemşin’de bizleri bekleyen minibüslerimize binip Çat Vadisi boyunca devam ediyor ve Şenyuva (ÇİNÇİVA) Taş Köprüde fotoğraf molası veriyoruz. Çinçiva köyünün harika manzarında fotoğrraflarımızı çekerken rehberlerimiz Karadeniz Dağ mimarisi ile ilgili bilgileriyle yaşam şartlarını daha iyi hissedebilmenizi sağlayacaktır. Fotoğraf molamızın ardından Zil Kale’ye ulaşıyoruz. Ticaret güvenliği açısından çok önemli bir konumda bulunan deniz seviyesinden 750 , çat deresinden ise 100 mt yukarıya kurulmuş bu Kartal Yuvası’nı andıran kaleyi gezip kaçkarların eşssiz güzelliği ve bol oksijen içerisinde büyülü bir dünyayı yaşamak için Palovit şelalesine geçeceğiz. Bu unutumaz anların ardından programımızı tamamlayarak otobüslerimize geri dönüyoruz.
 
(2.Seçenek) FIRTINA DERESİNDE RAFTİNG( EKSTRA 55 TL ): Rafting aktivitemiz öncelikle Rafting eğitmenleri tarafından verilen Kürek tutuşu-Komut bilgileri ve güvenlik konusundaki eğitimle başlar. 4 - 7km’lik (Suyun durumuna göre) parkurumuz boyunca Fırtına Deresinin coşkun dalgalarında benzersiz Rafting heyecanını yaşayacaksınız. Parkurumuz Fırtına Deresinde yüzme molaları ve kürek oyunları ile dolu dolu geçecek ve unutamayacağınız bir etkinlik olarak hafızalarınızdaki yerini alacaktır.
 
Çamlıhemşinden hareketle Hala köyünden adını alan Hala Deresi boyunca ilerleyerek Ayder yaylasına ulaşıyoruz. Yaylaların sultanı olarak adlandırılan ve kaplıcalarıyla ünlü Ayder Yaylasını gezip bol bol fotoğraf çekebileceğimiz, Yöresel Muhlamalık Peynir-Tereyağı- mısır unu gibi ürünleri de alabileceğimiz serbest zamanımızın ardından programımızı sonlandırıyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama otelimizde.
 
4.GÜN: 
Batum – Gonio Kalesi – Medea Heykeli – Avrupa Meydanı – Piazza Meydanı – Rize Bezi Dokumaları – Uzungöl - Çay Fabrikası
 
Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında Ardından Batum’a hareket ediyoruz. Sarp sınır kapısında giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Gürcistan/ Acara bölgesine geçiyoruz. Gonio- Apsaros Kalesi’ni panoramik olarak görüyoruz. Batum şehir merkezine doğru devam ederken Bayburt’tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü'nü göreceğiz. Ardından;Tarihi Orta Camii,Tiyatro Binasını, Medea Heykeli'ni, Batum Limanı’nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanını göreceğiz. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra alışveriş için serbest zaman vereceğiz. Öğle yemeğimizin ardından Türkiyeye dönüş yapıyoruz. Sınır kapısındaki işlemlerimizi tamamladıktan sonra otobüsümüze binerek turumuza devam ediyoruz.
 
NOT: Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum’ a üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır. Anne Babası veya herhangi bir tanesi yanında olmadığı takdirde 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM’ a geçişleri için NOTER den onaylı MUVAVFAKATNAME almaları gerekmektedir.
 
DİKKAT: TC NOLU NÜFUS HÜVİYET CÜZDANINIZI SEYAHATE ÇIKARKEN YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ.
 
Son yıllarda Rize ve köylerindeki genç kızların ekonomik kalkınmasına yardımcı olmak amacıyla yeniden canlandırılan Rize Bezi dokumacılığını öğrenip alışveriş yapacağımız bir noktada mola veriyoruz. Molamızın ardından Arap turistlerin Cennet diye adlandırdığı ve akın ettiği, yıllarca evlerimizdeki takvim yapraklarını süsleyen Haldizen dağları içerisinde Alüvyal birikmesi sonrası Solaklı deresinin oluşturduğu 1090 mt yükseklikte bulunan Uzungöl’e ulaşıyoruz. Uzun gölde vereceğimiz serbest zamanımızın ardından Doğu Karadenizde bölgenin ekonomik gelir unsurları içerisinde en yukarıda yer alan Çay bitkisinin hangi aşamalardan geçerek sofralarımıza ulaştığını öğrenebileceğimiz Çay fabrikasında hem çaylarımızı yudumluyoruz hem de bilgi alıyoruz. Çay fabrikası gezimiz sonrasında yanlızca fabrikaların kendi satış reyonlarında bulunan ulusal marketlerde satışı olmayan Mayıs çayını alma imkanı bulacağız. Çay fabrikasının ardından otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama otelimizde.
 
5.GÜN:  
Altındere Milli Parkı – Sümela Manastırı – Meryem Ana Kilisesi – Ayazma – (Karaca Mağarası)– Zigana Dağları – Hamsiköy – Hamsiköy Sütlacı
Otelde alınan açık büfe sabah kahvaltısının ardından Altındere Milli Parkı’na ulaşıyoruz. Burada bizi bekleyen minibüslere binerek Sümela Manastırı’na çıkıyoruz. Sabah sporu yapmak isteyen konuklarımız kuş sesleri eşliğinde patika yoldan manastıra çıkabilir. Karadağ’ın en sarp yerinde kurulmuş olan manastırın manzarası sizleri büyüleyecek. Meryem Ana Kilisesi, Nöbetçi Odaları, Misafirhane, Ayazma, Su Kemerleri, Kaya Fresklerini rehberimizin anlatımıyla öğrendikten sonra Altındere Vadisi’ne geriye dönüyoruz. Buradan otobüsümüze binerek (Kültür ve Turizm Bakanlığının restorasyon çalışmaları yapıldığından Manastırın kapalı olması halinde Karaca Mağarası yapılacaktır.) Zigana Dağları’na tırmanıyoruz. Sütlacıyla meşhur Hamsiköy’ü görüp sütlaç molası ardından Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan Zigana Tüneli’nden geçiyoruz. Burada vereceğimiz fotoğraf molamızın ardından Yöresel pestil ve kömesinden alıp Tirebolu, Espiye, Keşap, Giresun üzerinden otelimize varıyoruz. Otele yerleşme ve akşam yemeği otelimizde.
 
6.GÜN: 
Samsun - Bandırma Vapuru - İlk Adım Anıtı - Gazi Müzesi
 
Otelimizde alınan açık büfe sabah kahvaltısı sonrasında Samsun’a doğru yola çıkıyoruz. Samsun’a ulaştığımız zaman 19 Mayıs 1919 da Atatürk’ün Bandırma Vapurundan 18 Silah Arkadaşıyla inerek Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ilk genelgeyi okuduğu yer olan bu anlamlı şehirde Atatürk Anıtı ve İlk Adım Anıtı’nı görüyor ve Bandırma Vapuruna gidiyoruz. Bandırma vapuru gezimizin ardından şehir merkezindeki Gazi müzesini dolaşıp, meydanda serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın ardından programımızı sonlandırıyoruz. Gaziantep’e dönüş yolculuğumuza başlıyoruz.
Sizleri aldığımız noktaya bırakarak bir dahaki Şehitkamil Tur organizasyonumuzda buluşmak üzere üzülerek veda ediyoruz.

 
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz


 • Otellerde 5 Gece Y.P Konaklama
 • Lüks Otobüsler İle Ulaşım
 • Çevre Gezileri
 • Batum Turu
 • Otobüs içi İkramları
 • Açık Büfe 5 Sabah kahvaltısı
 • Açık Büfe veya Set menü 5 Akşam Yemeği
 • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

 Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz


 • Tüm  Kişisel Harcamalar
 • Öğle yemekleri ve son akşam yemeği
 • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
 • Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar
 • Müze Ören Yeri Girişleri
  Yurt dışı çıkış harcı
 • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler

Genel Uyarılar ve Notlar

 • Rezervasyon esnasında kesinlikle koltuk numarası sözü ve garantisi verilemez. Koltuk sıralaması ödeme sırasına göre verilmektedir.
 • Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Mücbir sebeplerden (hava, yol, ziyaret yerlerindeki yoğunluk vb.) ve ya misafirlerimizin rehberimizin verdiği zamanlamalara uymamaları sebebiyle tur programımızda yazdığı halde gezilemeyen yerlerden acentamız kesinlikle sorumlu değildir.
 • Turlarımızda katılımcı sayısına göre araç çıkartılmaktadır.
 • Programda belirtilen oteller standartları ve mevkileri bakımından aynı olmak kaydı ile değiştirilebilir.

ÜCRET:

İKİ/ÜÇ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI ÜCRET : 1000  ₺